Maksamme Paula-myrskyn sähkökatkoista korvauksen automaattisesti
Artikkeli
Ukkosmyrsky Paula katkoi sähköjä monin paikoin Carunan verkkoalueella Pohjois-Suomessa. Jos sähkökatko kesti yli 12 tuntia, hyvitämme korvauksen automaattisesti eikä sinun tarvitse tehdä asian eteen mitään.
Lakisääteisen vakiokorvauksen määrä riippuu vuotuisesta verkkopalvelumaksusta. Laissa määritelty keskeytysaika alkaa siitä, kun keskeytys on tullut Carunan tietoon. Saamme tiedon sähkökatkon kestosta järjestelmistämme.
Korvaus hyvitetään kahden seuraavan laskun aikana. Jos hyvitystä ei näy kahden laskun jälkeen, niin täytähän tarkastuspyyntölomakkeen ja hoidetaan asia kuntoon. Laskujasi voit selailla Caruna Plus -palvelussamme.
Lue lisää vakiokorvauksestaVakiokorvaus yli 12 tunnin sähkökatkosta
Lue lisää
Häiriötiedote
Voimakkaat tuulet voivat aiheuttaa sähkökatkoja tulevana viikonloppuna
Tiedote
Caruna uudistaa sähköverkkoa Kuusamossa ja Taivalkoskella – 231 kilometriä uutta verkkoa ja sata uutta puistomuuntamoa
Häiriötiedote
Pitkäkestoinen vikatilanne Kuusamossa – Sähköt palautettu kaikille asiakkaille