Sähköverkon parannushankkeen suunnittelu alkoi Etelä-Pohjanmaalla – yli 600 kilometriä verkkoa maan alle

Uutinen
Caruna on aloittanut kolmevuotisen sähköverkon parannushankkeen suunnittelun Teuvan, Närpiön, Karijoen, Kristiinankaupungin ja Ylimarkun alueilla. Hanke parantaa yli 16 000 asukkaan sähkönjakelun toimitusvarmuutta ja varmistaa tulevaisuuden tarpeet, kuten sähkönkulutuksen ja tehontarpeen kasvun.

Etelä-Pohjanmaan hankealueen sähköverkko on rakennettu pääosin 1960–70-luvuilla ja se on tulossa teknisen käyttöikänsä päähän. Caruna uusii verkkoa siirtämällä yli 600 kilometriä ilmajohtoja maan alle, mikä vähentää sähkökatkojen riskiä. Sähköverkkojen modernisointi varmistaa myös, että verkko palvelee luotettavasti myös tulevaisuuden tarpeita, kuten sähköautojen ja akustojen kasvavaa määrää.

– Sähköverkkojen suunnitelmallinen vahvistaminen luo edellytykset kestävälle kasvulle. Alueen toimitusvarmuus paranee ja samalla verkon kapasiteetti kasvaa mahdollistaen sähkön käytön kasvun muun muassa liikenteen ja lämmityksen sähköistyessä. Ikääntyneet ilmajohdot olisi uudistettava joka tapauksessa, joten nyt on oikea aika toimia, sanoo Carunan aluejohtaja Vesa Hälvä.

– On tärkeää, että sähköverkko kehittyy samaa tahtia kuin energiankäyttö ja -tuotanto muuttuvat, sillä puhtaan siirtymän toimet kuten liikenteen ja lämmityksen sähköistyminen, uusiutuvan tuotannon sekä sähkövarastojen liittäminen näkyy paikallisissa jakeluverkoissa jopa nopeammin kuin kantaverkossa. Tämän mahdollistamiseksi sähköverkon ennakoiva kehitys on ehdoton edellytys, jatkaa Hälvä.

Carunan rakentamiskumppani, Telog, ottaa yhteyttä maanomistajiin ja suunnittelee kaapeloinnin tarkat reitit yhteistyössä heidän kanssaan. Telog huolehtii myös tarvittavien lupien hankinnasta ja materiaalien toimittamisesta työmaalle.

– Tarkempi suunnittelu on vasta alkamassa, joten kaapeleiden tarkat reitit eivät ole vielä ole tiedossamme. Tässä vaiheessa tiedämme, että maisemasta poistuu yli 600 kilometriä vanhaa ilmajohtoa ja tilalle tulee lähes 600 kilometriä uutta maakaapelia, kertoo Carunan hankepäällikkö Janne Aro-Koivisto.

Keskijännitteistä, sähköä isoilta sähköasemilta lähelle kulutuspisteitä kuljettavaa sähköverkkoa kaapeloidaan yhteensä noin 400 kilometriä. Pienjänniteverkkoa, joka tuo sähkön pienemmältä muuntamolta kuluttajalle, viedään maan alle noin 360 kilometriä.

Maakaapeloinnin yhteydessä uusitaan myös nelisen sataa muuntamoa. Uusissa muuntamoissa on huomioitu ympäristöasiat muun muassa kiinteillä öljynkeruualtailla. Niissä on myös kehittynyttä automaatiota, joka tehostaa verkon valvontaa ja vikojen hallintaa, ja ne parantavat sähköverkon valmiutta sähkönkulutuksen kasvaessa.

Rakennustöiden on arvioitu alkavan kesällä 2026 ja kestävän kaikkiaan nelisen vuotta. Caruna tiedottaa asiakkaita tarkemmasta töiden aloitusajankohdasta. Tiedottamista varten asiakkaan kannattaa tarkistaa, että omat yhteystiedot ovat ajan tasalla.

Etelä-Pohjanmaan hankealue kartalla:

Pohjanmaan hankealue kartalla.

Palvelukanavat auki 24/7 vuoden jokaisena päivänä

Karttapalvelu

Carunan karttapalvelusta asiakas löytää työmaan tarkan paikan ja aikataulun. Karttapalvelussa voi myös tarvittaessa ottaa yhteyttä asiakaspalveluun sekä tilata hankkeen tiedoteviestit.

Caruna Plus

Omat yhteystiedot kannattaa pitää ajan tasalla.

Lue lisää