Elnätsförnyelse i Masku, Nådendal, Pargas, Nystad och Vemo är slutförd

Uutinen
maakaapelointi ilmasta kuvattuna
Caruna har förstärkt elnätet i sydvästra Finland – i Masku, Nådendal, Pargas, Nystad och Vemo – för årtionden framöver. I projektet, som inleddes för ett par år sedan, ersattes det gamla luftledningsnätet med jordkablar. Totalt har över 500 kilometer elnät kabelsatts under marken. Det förnyade nätet förbättrar leveranssäkerheten och svarar mot områdets ökande effektbehov, såsom elektrifiering av uppvärmning och trafik.

Förnyelsen av distributionsnätet förbättrar elförsörjningens leveranssäkerhet i hela området. Projektet fokuserade särskilt på skogsområden där det fanns många gamla luftledningar som nått slutet av sin livscykel. Carunas entreprenör installerade sammanlagt 500 kilometer jordkabel och bytte ut elstolpar längs en sträcka på 130 kilometer.

Projektet omfattade områdena Masku, Nådendal, Pargas, Nystad och Vemo, där Caruna har över 15 000 kunder.

– För våra kunder innebär förnyelsen en ännu säkrare eldistribution. De gamla nätverken från 1960–1970-talet har förnyats, och nu finns ett tryggt och tillförlitligt elnät i området för årtionden framöver, säger Carunas projektchef Antti Salonen.

Förnyelsen av elnätet stöder inte bara leveranssäkerheten, utan även hushållens och industrins elektrifiering samt behovet att ansluta förnybar elproduktion. Den gröna omställningen syns snabbt i distributionsnäten – ibland snabbare än i stamnätet. Till elnätet ansluts kontinuerligt nya, både små och stora elproduktionsanläggningar, laddningsstationer för elbilar, elpannor och energilager.

– Förändringen kräver utveckling av elnätet. Det är viktigt att nätet förnyas och förstärks så att det kan utvecklas i takt med den föränderliga konsumtions- och produktionsstrukturen. På så sätt säkerställer vi att eldistributionen inte blir en flaskhals för utvecklingen, säger Carunas elnätsdirektör Kalle Liuhala.

Planeringen av projektet i sydvästra Finland började år 2022, och byggstarten skedde senare samma år. I det omfattande projektet gick man fram område för område – först byggdes det nya och sedan revs det gamla. Projektet tog totalt tre år.

För Caruna är det viktigt att värna om säkerheten för människor som rör sig i området och för byggentreprenörerna. I projektet samarbetade man väl med kommuner, städer och väglag för att kunna ta hänsyn till områdenas särdrag.

– Under byggarbetet beaktade vi områdenas olikheter. I närheten av skolor och tätorter låg särskilt fokus på säkerheten. I projektområdet fanns också mycket sommarbebyggelse, och därför planerades elavbrotten utanför semesterperioderna, berättar Salonen.

 

Nyheten har översatts till svenska med hjälp av artificiell intelligens.

Läs mer