Nyhetsrum
Limit search
Noora Neilimo-Kontio har utnämnts till finansdirektör och vice verkställande direktör vid Caruna
Carunas direktör för samhällsrelationer och reglering, Noora Neilimo-Kontio, EM, har utnämnts till finansdirektör och vice verkställande direktör vid Caruna från den 13 juni 2022. Hon rapporterar i sin uppgift till verkställande direktör Jyrki Tammivuori.

De i Salo-området slutförda helikoptersågningarna hjälpte även i stormen förra helgen
Carunas samarbetspartner Heliwest sågade grenverk i närheten av elledningar i Kisko- och Vaskio-områdena i Salo i februari och mars 2022. Sågningarna är en del av Carunas arbete för underhåll av elnätet.
Sambyggnad påskyndar energiomställningen i Kuusamo-området
Eldistributören Caruna, fiberoptikbolaget Koillisnet och Kuusamo stad bygger tillsammans ett elnät som betjänar snabba fiberoptiska nätförbindelser och den ökande elförbrukningen flexibelt i Kuusamo-området under de kommande åren. I sambyggnadsprojekt grävs gatorna upp endast en gång, varvid olägenheterna för invånarna och trafiken i området under byggnadstiden är mindre än om elnätet och optisk fiber byggdes separat.
Carunas årsberättelse 2021 har publicerats
Caruna-koncernens (Caruna) årsrapport för 2021 har publicerats på adressen caruna.fi/vuosiraportti2021. Årsrapporten innehåller avsnitten företagsansvar och förvaltning samt avsnittet ESG-faktorer, som sammanställer nummerinformationen och bokslutet för 2021 i separata PDF-filer.
Carunas år 2021: Elnätets tillförlitlighet var utmärkt – mängden levererad el ökade och allt fler privathushåll gick över till solenergi
Caruna fortsatte förnyandet av elnätet för att möta den växande elförbrukningen och den pågående energirevolutionen. Det smarta elnätet kombinerar elektrifiering och tillväxten av ren energiproduktion, digitala tjänster och konsumentdeltagande på elmarknaden. Koncernens omsättning var från januari till december 499,8 (475,3) miljoner euro och investeringarna 140,1 (143,2) miljoner euro.