Uutishuone
Limit search
Omakotitalon rakentajan muistilista – lue Anne Melenderin vinkit
Anne Melender osti syksyllä 2021 tontin Carunan verkkoalueelta ja ryhtyi talonrakennusprojektiin. Ihana Villa Woods valmistuu keskelle Suomen kauneinta luontoa. Rakentaminen vaatii paljon suunnittelua ja käytännön työtä - sekä sähköliittymän!
“Työntekijälle on annettava mahdollisuus toimia oikein ja turvallisesti”
Carunalla järjestettiin marraskuussa 2021 suuri turvallisuuskampanja, jonka yhteydessä Carunan HSEQ-päällikkö Arsi Näkki esitteli suojavarusteita Duudsonien Jarpin Instagram-livessä. Suojavarusteet ovat yksinkertaisia: turvakenkiä ja suojalaseja. Miksi tällaisista asioista täytyy edelleen tehdä iso kampanja? Tässä artikkelissa Näkki kertoo, millaista on johtaa turvallisuutta energiayhtiössä.
Henkilöasiakkaan Caruna+ palvelu ja verkkolomakkeet uudistuvat
Caruna uudistaa henkilöasiakkaiden Caruna Plussan sekä verkkolomakkeet.
Teekkarista Pelle Pelottomaksi – mitä tekee innovaatiopäällikkö?
Verneri Kohonen pakkasi kesällä laukut Oulussa, muutti pääkaupunkiseudulle ja aloitti työn Carunan innovaatiopäällikkönä. Voiko innovaatiopäällikköä verrata Ankkalinnan kuuluisimpaan keksijään?
Melkein kaksi vuotta etäasiakaspalvelua takana - mikä fiilis?
Kysyimme asiakaspalvelumme Tiialta ja Lauralta vuoden 2020 alussa, miltä etätyöskentely tuntuu. Miltä asiakaspalvelu kotikonttorilta tuntuu puolentoista vuoden jälkeen, ja miltä tuntuu palata toimistolle?
Ukkospuuskien aiheuttamia vikoja Pohjois-Suomessa korjataan keskiviikkona - vielä ei voida arvioida, milloin kaikilla on sähköt
Sähköjä on saatu palautettua yön ja aamun aikana, mutta tehtävää on ainakin koko keskiviikoksi. Alueella on ollut myös katkoksia puhelin- ja tietoliikenneyhteyksissä. Helikopterit tarkastavat tänään aluetta, minkä jälkeen tiedetään tarkemmin sähköverkon vikaantuneet kohdat ja nähdään tuhojen laajuus.
Työtapaturmat ovat puolittuneet vuosina 2017-2021 - sähkötapaturmat eivät
Sähkönjakelija Carunan verkkoalueen työmailta kerätyt tapaturmatilastot ovat paljastaneet huolestuttavan suunnan. Vaikka työtapaturmat ovat vähentyneet huomattavasti, sähkötapaturmia sattuu edelleen eniten sähköalan ammattilaisille eikä näiden tapaturmien määrä ole vähentynyt. Carunan turvallisuusdata on nyt kerätty seif.fi -sivustolle, josta löytyvät turvallisuuspuutteisiin johtaneet syyt ja johtopäätökset.
Carunalaiset tekivät virtuaalisen road-tripin asiakkaiden luokse
Kun korona-aika esti Suomen sisäisen matkustamisen, täytyi asiakkaiden tapaamisessa olla luova. Teimme korona-aikana virtuaalimatkan kymmeniin kuntiin verkkoalueillamme, ja tapasimme satoja henkilöasiakkaita.
Caruna nykyaikaistaa lähes 50 000 asiakkaansa sähkönjakelua Espoon, Kauniaisten ja Kirkkonummen taajama-alueilla - rakennustyöt käynnistyivät viikolla 41
Sähkönjakelija Caruna uudistaa kumppaneidensa kanssa Espoon, Kauniaisten ja Kirkkonummen taajama-alueiden sähkönjakelua vastaamaan nykyistä paremmin sähkönkäytön tulevaisuuden tarpeisiin. Lähikaapelihankkeen nimellä kulkevan hankkeen pääurakoitsijana toimii Netel Oy, jonka kanssa sähköverkkoa uudistetaan ja parannetaan seuraavan neljän vuoden ajan.
Talojen purkaminen sähköt päällä on hengenvaarallista
Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) tiedotti maaliskuun alussa, että viraston tietoon on tullut tapauksia, joissa vanhoja taloja on purettu sähköjen ollessa päällä. Tukes varoittaa tällaisesta hengenvaarallisesta toiminnasta.
Sivutus